3 grzechy główne złej instalacji alarmu

Źle wykonana instalacja systemu alarmowego może być bardzo kosztowna.
Instalacja systemu alarmowego niesie z sobą spore wydatki finansowe. Nierzadko do sporej sumy samego sprzętu trzeba jeszcze doliczyć remont ścian obiektu. Inwestycja która kosztuje nas tak dużo pieniędzy i wyrzeczeń musi w swym założeniu działać bezbłędnie. Niestety nie zawsze tak jest, zwłaszcza jeśli wykonujemy ją sami bez fachowej wiedzy instalatora..

Systemy alarmowe z założenia mają chronić nasze zdrowie i życie a docelowo przede wszystkim mienie, lecz aby robić to dobrze same muszą „być bezpieczne”. Oznacza to, że instalacja powinna przebiec wg ustalonych reguł, którymi powinni posługiwać się wszyscy instalatorzy alarmowi. Montując alarm bez fachowej wiedzy narażasz się na szybkie jego unieszkodliwienie a co za tym idzie ogromne straty finansowe.

Żeby nie być gołosłownym przedstawię 3 podstawowe błędy instalacji systemu alarmowego.


Centrala alarmowa „na widoku” – to jeden z podstawowych błędów instalacji alarmu. Centrala powinna być zamontowana w taki sposób aby jak najbardziej utrudnić intruzowi jej zlokalizowanie. Dlaczego to takie ważne? Praktycznie każdy system alarmowy nie reaguje bezwzględnie na pierwsze naruszenie czujki (ruchu, otwarcia). Przeważnie systemy alarmowe konfiguruje się z tzw. czasem na wejście aby użytkownik miał możliwość dojścia do klawiatury i deaktywacji systemu kodem lub kartą.

Przy tak podstawowym błędzie nasz potencjalny włamywacz będzie miał sporo czasu aby po prostu zniszczyć centralę przed końcem czasu, kiedy to centrala powinna uznać wejście za wtargnięcie, przełączyć się w stan alarmu i wysłać ostrzeżenie. Po zniszczeniu jednostki centralnej intruzowi już nic nie stoi na przeszkodzie.

Montaż czujników. Czujek alarmowych nie należy rozmieszczać natomiast optyką w stronę okna i grzejników czy blisko klimatyzacji (wymienników ciepła). Zmiana temperatur, na podstawie której analizowany jest obraz widziany przez sensory czujek, może dawać mylne odczyty i powodować wadliwe działanie całego systemu alarmowego a w efekcie wywoływać tzw. fałszywe alarmy.

Oprócz dużego stresu przy każdym z takich alarmów, jeśli nasz obiekt monitorowany jest przez zewnętrzną agencję monitorowania może nas to również sporo kosztować, gdyż przeważnie interwencje spowodowane fałszywymi alarmami są płatne dodatkowo poza standardową umową.

Kolejną rzeczą o której należy pamiętać to, że z pozoru urządzenie nazwane czujką ruchu może kryć w sobie dodatkowe technologie (np. mikrofale – PIR+MW), które poprawiają wykrywalność intruza ale jednocześnie wymuszają odpowiednie warunki montażu. Przykładowo wspomniana wcześniej czujka z mikrofalą nie powinna być instalowana przy rurach z wodą (nawet niewidocznych w ścianach) gdyż może to wzbudzać wspomniane fałszywe alarmy.

Właściwy 
montaż urządzeń.  W tym przypadku słowo „właściwy” jest zdecydowanie najważniejszym elementem stwierdzenia, a brak wiedzy o funkcjonowaniu i budowie urządzeń alarmowych oraz podejściu większości użytkowników do instrukcji producenta, niestety pozostawia wiele do życzenia co do całej instalacji systemu alarmowego.

Dlatego też niektóre elementy alarmu mogą zostać zamontowane w nieprzewidziany dla nich sposób. Czujki alarmowe muszą być bezwzględnie instalowane w taki sposób aby nie kolidowało to z ich funkcją oraz użytą technologią. Błędem jest również instalacja urządzeń niezgodnie z zaleceniami producenta np. montaż zewnętrznych syren alarmowych pod kontem 90 czy 180 stopni z przyczyn „estetycznych” lub innych. Powoduje to w wielu przypadkach dostawanie się wody do środka urządzenia i może spowodować jego awarię lub wywołać alarm sabotażowy (lub inne).

To oczywiście kilka wybranych (głównych) błędów popełnianych przy instalacjach. Same czujki ruchu oprócz konieczności instalacji we właściwym miejscu, posiadają  także wymienną optykę, która zapewnia właściwe działanie w odpowiednich warunkach (pokój z wieloma oknami, wąski korytarz, etc.). W innym przypadku sensory będą działały nieodpowiednio do warunków lub też cała czujka będzie wręcz bezużyteczna.

To oczywiście wierzchołek góry lodowej, to co najważniejsze znajduje się w samej centrali alarmowej. Właściwa jej konfiguracja jest niezbędna do prawidłowego działania systemu oraz powiadomień o zagrożeniach.

Na koniec

Niniejszy artykuł jest jedynie ostrzeżeniem, że bez niezbędnej wiedzy nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszego mienia będzie jedynie złudnym wymysłem.  Generalnie odpowiedz sobie szczerze czy w/w punkty wprawiły cię w zdumienie? Czy jednak nie miałeś pojęcia o takim zagrożeniu?

4 thoughts

  1. Zgadzam się z autorem artykułu, że prawidłowa instalacja wszystkich podzespołów systemu alarmowego jest bardzo ważna. Chciałbym tylko dodać, że równie ważne jest zwracanie uwagi na prawidłowe działanie wszystkich elementów również później. Na przykład podczas remontu czy przemeblowania pokoju często zapomina się o dawno zainstalowanych elementach alarmu zasłaniając na przykład pole widzenia czujki szafą itp.

  2. Dużo osób wydaje spore pieniądze na zakup systemu alarmowego, a potem oszczędza na montażu, a często nawet wykonują go samemu. Nie raz widziałem w puszce plątaninę kabli wykonaną przez samozwańczego instalatora, która groziła zwarciem czy nawet pożarem. Dlatego na montażu nie należy oszczędzać, ponieważ od niego zależy, czy nasz alarm będzie działał poprawnie. Lepiej dołożyć kilka PLN i zlecić projekt systemu i jego instalację profesjonalnej firmie. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasz system alarmowy będzie działał poprawnie.

    1. Po części masz rację, ale też nie do końca. Wystarczy zagłębić się w temat i zrobić taką instalację, że w razie potrzeby jakiejkolwiek modyfikacji czy konfiguracji, w systemie zrobię to sam.

  3. Dodatkowo, jeśli zlecimy instalację wyspecjalizowanej firmie, która jest autoryzowana przez producenta zakupionego przez nas systemu alarmowego to nie stracimy gwarancji na urządzenia i dostaniemy gwarancję na montaż, a ewentualne oszczędności, które pojawiłyby się dzięki samodzielnemu montażowi mogą nie pokryć kosztów wymiany uszkodzonych podzespołów, które nie mają gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA