Wyciek gazu – tragedia, którą możesz powstrzymać

Nie dopuść do tragedii! Zamontuj system wczesnego ostrzegania o wycieku gazu.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej rezygnuje się z ogrzewania wody i zasilania kuchenek gazem ziemnym ze względu na groźbę zatrucia lub eksplozji. Niemniej jednak wciąż jest to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie jeśli chodzi o ogrzewanie domów i mieszkań. Nieco rzadziej, ale również spotykane jest ogrzewanie piecykami zasilanymi propanem/butanem z butli gazowej. Czy za ok. 500zł można zabezpieczyć się przed wybuchem gazu lub zatruciem ?

Nowoczesne systemy alarmowe coraz rzadziej spełniają tylko swoją podstawową funkcję czyli powstrzymywanie włamywaczy. Coraz częściej zaczynają pełnić w naszych domach pełno-funkcjonalnego strażnika kompleksowego bezpieczeństwa osób i mienia.

W tym artykule pokażę jak łatwo i stosunkowo tanio można wreszcie poczuć się bezpiecznie. Jeżeli posiadamy już zainstalowany system alarmowy możemy go rozbudować o dodatkowe urządzenie lecz posiadanie go nie jest warunkiem koniecznym aby wykonać w pełni funkcjonalny automat odcinający gaz.

Na potrzeby naszego montażu wziąłem bezprzewodową czujkę gazu JA-80G. Jest to autonomiczne urządzenie zasilane z gniazdka 230V wykrywające wyciek gazów palnych lub pojawienie się ich oparów. Urządzenie posiada również przekaźnik 230V/5A za pomocą którego jest w stanie kontrolować inne urządzenia tj. elektrozawory do odcięcia dopływu gazu, wentylatory do wydmuchu gazu.

 

Jak to działa

W momencie wykrycia gazu czujnik zaalarmuje dźwiękowo wbudowanym brzęczykiem użytkowników o niebezpieczeństwie, wyśle sygnał alarmowy do centrali (jeśli jest) co również może dodatkowo skutkować włączeniem się sygnalizatorów systemu alarmowego. Ponadto centrala wyposażona w komunikator JA-80Y, lub JA-82Y, wyśle SMSa do wybranych użytkowników z dokładną informacją o zdarzeniu. Istnieje również możliwość powiadomienia Agencji Ochrony o wycieku gazu. Jednocześnie czujka JA-80G poprzez wyjście przekaźnikowe i podłączony do niego elektrozawór, zamknie dopływ gazu, a wentylator wydmuchowy również podłączony do przekaźnika czujki wydmucha z budynku zgromadzony gaz.

Dobór i zamontowanie elektrozaworu na dojściu gazu powinno być wykonane przez uprawnionego specjalistę. Jeśli mamy już zainstalowany elektrozawór, montujemy następnie czujnik JA-80G w miejscu prawdopodobnego wycieku gazu,  a jego wyjście przekaźnikowe podpinamy do elektrozaworu.

Schemat działania automatu odcinającego gaz w przypadku wycieku.

Ważne:

W przypadku ochrony przed wyciekiem gazu ziemnego (metan) należy czujnik zamontować w pobliżu sufitu, gdyż gaz ten jest lżejszy od powietrza i właśnie tam  zaczyna się gromadzić.

W przypadku gazu w butlach (propan/butan) czujnik należy zamontować nisko, w pobliżu podłogi, gdyż gaz ten jest cięższy od powietrza.

W przypadku nie stosowania się do ww informacji nasze zabezpieczenie nie będzie działać właściwie. Nasz detektor ponadto nie powinien być zbyt blisko kuchenki by w momencie zapalania z uwagi na kontrolowany wyciek gazu z palników nie dawał fałszywych alarmów.

Aby otrzymywać informację na tel. komórkowy (SMS, dzwiękowo) o takim zdarzeniu jak wyciek gazu musimy posiadać kompatybilny system alarmowy z naszą czujką gazu, w tym przypadku musi to być system Jablotron Alarms z rodziny OASiS. Drugim warunkiem jest posiadanie przez centralę alarmową modułu GSM np. JA-80Y lub JA-82Y. Wystarczy zalogować czujkę do zestawu aby mieć pewność że nic nie zagraża naszemu domowi.

Oczywiście zachęcam osoby, które już posiadają ww. alarm a nie chcą lub nie mogą ingerować w instalację gazową aby jednak przemyślały rozbudowę systemu przynajmniej o czujkę gazu.

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA