Czy montować alarm w domu?


Z roku na rok zauważalnie spada zainteresowanie systemami alarmowymi. Czyżby w Polsce było naprawdę dobrze a policyjne statystyki miały się coraz lepiej? Trudno powiedzieć .. by to była prawda.

Narzędzie Google Insights for Search idealnie obrazuje zachowanie rynku zabezpieczeń elektronicznych .. z roku na rok zainteresowanie relatywnie spada. Ciężko wywnioskować co dokładnie jest przyczyną takiego zachowania lecz jest kilka przesłanek, które mogą wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Najbardziej prawdopodobną jest ekspansja innego rodzaju zabezpieczeń, czyli telewizji przemysłowej CCTV. Większość nowo budowanych osiedli niejako w standardzie ma już instalowane kamery CCTV i urządzenia rejestrujące, dodatkowo system nadzorowany jest 24h / dobę przez firmy ochroniarskie. W „starym” budownictwie również (na przykładzie N.Huty w Krakowie) zauważalny jest niebywały rozkwit telewizji przemysłowej, dzięki działaniom wspólnot mieszkaniowych.

Czy montaż alarmu przestaje być już konieczny? W moim mniemaniu nic bardziej mylnego. CCTV daje mieszkańcom pozorne bezpieczeństwo.

 

„Era zakapturzonych postaci”

Dziś sposób ubierania się, zwłaszcza ludzi młodych nie budzi już zainteresowania. Bardzo często spotyka się na ulicy osoby w kapturach .. doskonały sposób izolacji od otoczenia i ukrycia tożsamości. Zatem nasz intruz jest w stanie prześlizgnąć się przez całe osiedle nie wzbudzając podejrzeń i nie odkrywając twarzy.

Brak funduszy w domowym budżecie oraz liczenie na „łut szczęścia” sprawia, że nawet nie myślimy o montażu systemu alarmowego. Relatywnie tańsza od alarmu inwestycja w drzwi anty-włamaniowe sprawia że jeszcze bardziej czujemy się bezpiecznie. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że tego typu drzwi również nie dają 100% zabezpieczenia, nawet najlepsze konstrukcje po pewnym czasie po prostu ustępują.

Czy udało mi się Was już przestraszyć i zasiać panikę 🙂 ? Nikogo nie będę na siłę przekonywał do rozwiązań typu system alarmowy. Niemniej jednak jest to dodatkowe zabezpieczenie, które od razu hamuje potencjalnych intruzów. Na potwierdzenie mogę przytoczyć jedynie statystyki sprzedaży alarmów zaraz po okresach świątecznych i wakacyjnych,  kiedy większość mieszkańców udaje się poza dom…  wierzcie lub nie statystyki (niestety) idą w górę. Prawdą jest zatem przysłowie „Polak mądry po szkodzie” ..

Warto również wiedzieć, że systemy alarmowe to nie tylko ochrona przeciwwłamaniowa. Na uwagę zasługuje również fakt możliwości jego łatwej rozbudowy o dodatkową ochronę przeciwpożarową, wycieku gazu czy też zalania wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA