EYE-02 – mała Wielka kamera

Bezprzewodowa kamera EYE-02
To niezwykłe urządzenie pracuje na częstotliwości 868 MHz i jest kompatybilne z systemami OASIS Jablotron Alarms. Zobacz jakie niespodzianki jeszcze kryje.

Nie da się ukryć, że system alarmowy OASiS jest moim ulubionym alarmem. Dla wytrawnego instalatora jest on prosty w montażu oraz konfiguracji, również obsługa nie sprawia większych problemów użytkownikom, a sam producent co jakiś czas zaskakuje nas miło czymś nowym i innowacyjnym.  Wykonanie urządzeń i wykorzystane materiały są naprawdę dobrej jakości czego dowodem jest 3 lub 5 letni okres gwarancyjny.

Ale powód mojej sympatii  do tego systemu jest bardzo prosty. Urządzeń kompatybilnych z nim jest coraz więcej, zatem możliwości i mnogość rozwiązań stale się powiększa. Niedawno pisałem o firmie ELKO EP, która pozwala jeszcze bardziej rozbudować nasz alarm o tzw. automatykę domową.

 

Czas na niespodzianki

Kolejnym „fajnym” urządzeniem jest kamera EYE-02 firmy Jablocom. Jest to bardzo ciekawe urządzenie ze względu na swoje rozmiary oraz stosunek możliwości do ceny. Zaskoczy Was zapewne fakt, że praktycznie jest to mała centrala alarmowa ze zintegrowanymi czujkami ruchu, dźwięku (mikrofon), wibracji, zbicia szkła. Co więcej posiada również moduł komunikacji radiowej (868 MHz) oraz dialer GSM.

Co oznacza to w praktyce? Ogromne możliwości wykorzystania zalet kamery jako system alarmowy bezprzewodowy. Tak, to kolejna niespodzianka, nasze urządzenie jest w stanie zalogować nawet do 20 innych urządzeń bezprzewodowych z serii OASiS jak dodatkowe czujki ruchu, gazu czy przeciwpożarowe, piloty oraz syreny wewnętrzne i zewnętrzne . Jedyne czego nie można do niej zalogować to klawiatury i czujki z aparatem JA-84P dla której wymagany jest odpowiedni moduł centrali (tylko po co nam taka czujka skoro mamy funkcjonalną kamerę).

Logowanie dodatkowych urządzeń do kamery EYE-02

Czy myślicie, że to już koniec? Nic bardziej mylnego :). Tak zbudowany alarm możemy również zalogować do innego nadrzędnego systemu alarmowego serii OASiS tworząc podsystem. Oznacza to ogromne ułatwienie w przypadku większych instalacji, ponieważ nie jest konieczne uzbrajanie / rozbrajanie wszystkich systemów pojedynczo. Całość kontrolowana jest za pomocą jednego przycisku pilota lub klawiatury.

 

Monitoring

EYE-02 coraz częściej, ze względu na swoją mobilność, wykorzystywana jest do monitoringu sprzętu na placach budowy z powodu kradzieży materiałów i paliwa. Dzięki niej niektórzy instalatorzy tworzą systemy dozoru takich obiektów jak śmietniki na recykling.

Jeszcze ciekawszym przykładem wykorzystania tej kamery jest obserwacja wybranych obszarów leśnych na których regularnie dochodzi do łamania prawa i tworzenia nielegalnych wysypisk śmieci. Nasza bezprzewodowa kamera EYE-02 ze względu na rozmiary jest bardzo łatwa do ukrycia a dzięki czujnikom ruchu oraz dialerowi GSM w momencie przyłapania delikwenta potrafi dodatkowo wysłać powiadomienie o wykroczeniu i przesłać zdjęcie.

Na uwagę zasługuje również możliwość zdefiniowania pola chronionego np. w przypadku monitoringu parkingów i wyłączenia ruchu ulicznego.

EYE-02 stanowi niezłą alternatywę taniego bezprzewodowego alarmu dla  osób posiadających drewniany domek przy / w lesie. Dzięki modułowi radiowemu można zbudować system alarmowy bezprzewodowy, który pozbawiony kabli będzie doskonale pełnił funkcję monitoringu CCTV i alarmu zarazem, nie wpływając negatywnie na estetykę domu. Jedynym warunkiem prawidłowego działania jest zasięg dowolnego operatora GSM.

 

 

 

 

 

Z nieoficjalnych doniesień wiadomo, że EYE-02 będzie miała swoją
następczynię EYE-03, która prawdopodobnie zostanie wyposażona w WiFi.
Zobaczymy ją być może jeszcze w tym roku.

2 thoughts

  1. Zainstalowałem taką kamerkę, byłem zaskoczony jakością obrazu oraz funkcjonalnością.
    Sama kamera może pracować jako mały system alarmowy.
    Jest do idealne rozwiązanie do sklepu, małej firmy czy punktu usługowego.
    Ciekaw jestem czym zaskoczy nas kamera EYE-03.

  2. Bardzo fajne rozwiązanie do zabezpieczenia np. domku letniskowego. Nie musimy montować czujek i centrali bo to wszystko jest zintegrowane z kamerą. W takim przypadku bardzo przydatną funkcją, którą posiada kamera EYE-02 jest testowanie poziomu baterii i informowanie SMS-em lub e-mailem o konieczności jej wymiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA