Inteligentny dom – bardziej kolorowe spojrzenie

Inne spojrzenie na inteligentny dom.
Niedawno czytałem artykuł skrajnie przedstawiający tzw. inteligentny dom jako rzecz absolutnie zbędną, wręcz uzależniającą i odbierającą przyjemność życia. Jednak jak sam autor o sobie napisał „…generalnie czarno-biały ze mnie typ…”, widzi rzeczy czarno-biało w kontekście „tak” lub „nie”.

Czym generalnie jest inteligentny dom inaczej rozumiany (może i mylnie) jako automatyka domowa?
Ogólnie rzecz biorąc jest to zespół elementów elektronicznych czy zintegrowanych ze sobą różnych systemów, które w rzeczywistości mają za zadanie wyręczać użytkownika z pewnych „obowiązków”.

Jak sam autor zauważył do takich rozwiązań należą również systemy alarmowe. Pytanie czy bez alarmu w domu możemy się obejść? Odpowiedź jest oczywista: Tak. Tylko czy warto narażać swój cały dobytek?

 

Radość życia

Owszem dla zapewnienia lepszej „jakości” życia i zwiększenia odruchów spontaniczności możemy kupić psa. Teoretycznie zapewni nam bezpieczeństwo mienia, a na pewno polepszy naszą ogólną kondycję psycho-fizyczną ;).

Tylko czy będzie nas w stanie zawiadomić, że po naszym mieszkaniu buszuje niepożądany gość .. kiedy nasz futszak będzie delikatnie mówiąc „unieruchomiony”? Lub czy będzie nam w stanie przekazać, że w domu wybuchł pożar, ulatnia się gaz? Owszem pewne badania udowadniają że właściciel psa nawiązuje telepatyczną więź ze swoim pupilem, który jest w stanie „wyczuć” powrót pana do domu. Żadne badania jednak nie udowodniły jednak, że psy są w stanie przekazać konkretne informacje za pomocą myśli .. jeśli w ogóle bylibyśmy w stanie je zrozumieć ;).

To oczywiście bardzo obrazowy przykład ale kolejny jest jeszcze bardziej przekonujący. Czy jadąc na urlop faktycznie wypoczniemy i będziemy czerpać radośnie tylko pozytywne emocje z wyjazdu nie martwiąc się o dom? Jakoś w to nie wierzę. Generalnie mając nawet najtańszy alarm domowy, będziemy skłonni zapomnieć o codziennych zmartwieniach, o rutynie i wreszcie odpocząć.

 

Szarości też są istotne – zwłaszcza przy oświetleniu

Zarzucając automatyce domowej nieprzewidywalne działanie sam autor przeczy tytułem artykułu w którym czarno-biało widnieje „inteligentny dom”. Dobre (drogie) systemy potrafią tworzyć tzw. „sceny świetlne”  włączając odpowiednie oświetlenie oraz ustawiając natężenie światła. Potrafią również zadbać o nastrój włączając muzykę, kominek etc., a wszystko to jak zaczarowane za pomocą jednego przycisku i .. w odpowiednim momencie.

Jeśli wziąć nawet pod uwagę nadzwyczajną aktywność nocną użytkowników domu to warto powiedzieć wprost. Lepiej oświetlić dobrze przykładowo schody, niż później mówiąc brzydko „liczyć zęby”. Gdyby jednak trzymać się sztywno argumentów przytoczonych przez samego autora, warto podkreślić słowo inteligentny (dom). Jak samo określenie wskazuje wystarczy określić odpowiednie warunki jak np. godzinę aby system dostosowywał poziom oświetlenia wg. naszych wymagań i zachowań. Śmiem twierdzić, że domownicy sami tworzą schematy zachowania a automatyka domowa jedynie może ich w tym wspomóc.

 

Awaryjność elektroniki

Nic nie jest wieczne. Problem w tym, że niestety postępujące ubóstwo społeczeństwa polskiego wymusza szukanie najtańszych rozwiązań .. czyli kolokwialnie mówiąc „chińczyków”. Kupując system alarmowy lub inny, biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo powinniśmy pamiętać o klasie sprzętu, który de facto ma chronić zarówno nasze zdrowie i mienie. Generalnie im droższe (niestety) komponenty tym lepsze. Bardzo nieładnie jest generalizować i wrzucać całą branże do jednego worka mówiąc bee. Dobre systemy mają gwarancję nawet i 5 lat czy to nie mówi samo za siebie?

 

Uzależnienie

Tu muszę przyznać rację. Komfort i wyręczanie użytkownika z rutynowych, prozaicznych czynności może uzależnić. Nie da się ukryć że spada aktywność fizyczna a oczywiste jest powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”,  dlatego jedno z rozwiązań podałem na początku .. kupić psa ;]

 

Na koniec..

Owszem ja również wyznaję zasadę, że im prościej tym lepiej i mniej się może zepsuć. Właściwie to powinienem pracować w kontroli jakości bo wszystkie .. ale to absolutnie wszystkie rzeczy które kupuję lądują średnio raz w serwisie… taki pech. Niemniej jednak współczesna cywilizacja wymusza na wszystkich, zwłaszcza mieszkańcach większych miast większą mobilność i ogólnie przyspieszony tryb życia. Dla niektórych takie proste czynności jakie oferuje właśnie automatyka domowa są po prostu niezbędne.

2 thoughts

 1. Witam serdecznie,
  dziękuję za zabranie głosu w dyskusji! Chętnie “popolemizuję” przy okazji moich kolejnych tekstów na Fi Generation.
  Jak Pan zauważył na początku swego tekstu – czarno-biały ze mnie typ. Faktycznie tak jest, ale oczywiście dostrzegam szarości 🙂 I generalnie zgadzam się z Pana argumentami przytoczonymi w tekście. Zwłaszcza, że również zawodowo zajmuję się projektowaniem i montażem instalacji inteligentnych domów oraz alarmowymi…
  Pozdrawiam!

 2. Fajny artykuł, godny polecenia.
  Inteligentny dom i system alarmowy to temat który interesuje mnie najbardziej.
  Każdy chce żyć bezpiecznie i komfortowo.
  Branża się rozwija, ceny spadają więc trzeba się cieszyć że rozwiązania takie stają się coraz bardziej dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA