Jablotron 100 – alarm dla bardzo wymagających użytkowników

Jablotron 100 inaczej JA-100 jest doskonałym rozwiązaniem do dużych obiektów typu biuro czy firma.
Jablotron jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w branży zabezpieczeń na świecie. 20 lat doświadczeń pozwoliło na wypuszczenie na rynek całkiem nowego hybrydowego – w pełni tego słowa znaczeniu, systemu o nazwie JA-100. Zbudowany całkiem od podstaw, z nowym designem, ale oczywiście wykorzystujący wieloletnie doświadczenie z poprzednich rozwiązań PROFI i OASIS.

Do tej pory Jablotron skupiał się na ochronie małych i średnich obiektów. Teraz jednak oferta skierowana jest także do ochrony dużych obiektów. Nowy system Jablotron 100 jest rewolucyjnym rozwiązaniem. Doskonale dopracowana struktura systemu, elastyczność, znacznie zwiększona funkcjonalność względem systemów PROFI i OASIS, to tylko namiastka tego najmłodszego “dziecka” Jablotronu.

Struktura

Jablotron zareagował na potrzeby rynku i prośby instalatorów. Ilość stref w poprzednich systemach często nie wystarcza na duże obiekty.  JA-100  może mieć ich 15, dodatkowo dzielonych na dwie sekcje. Taka ilość niezależnych stref pozwala na objęcie nadzorem praktycznie wszystkich obiektów, zwłaszcza że mamy do dyspozycji 120 linii. Ilość ta dotyczy zarówno rozwiązań przewodowych jak i bezprzewodowych. Zwiększona została ilość wyjść programowalnych do 32. OASIS posiada tylko 2, więc zbyt mało aby zrealizować automatykę. Wprowadzona zostaje funkcja klawiatur strefowych.

Komunikacja bezprzewodowa

Jablotron specjalizuje się w rozwiązaniach bezprzewodowych. Komunikacja została jeszcze lepiej dopracowana. Zużycie energii w urządzeniach bezprzewodowych jest jeszcze mniejsze niż w poprzednich systemach. Jablotron zastosował baterie alkaliczne. Wystarczają na 2 do 3 lat, a koszt ich wymiany jest dużo mniejszy niż w przypadku baterii litowych. W systemie OASIS moduł radiowy jest podłączany do płyty głównej w centrali, natomiast w JA-100 możemy podłączyć aż 3 moduły radiowe w dowolnym miejscu magistrali, czyli nawet w odległości 500 metrów od centrali alarmowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy  bez problemu zrealizować  bardzo rozproszony bezprzewodowy system alarmowy. Urządzenia pracują na częstotliwości 868 MHz, ale nie są kompatybilne z serią OASIS.

Rozwiązania przewodowe

Jablotron bardzo często kojarzony jest z rozwiązaniem bezprzewodowym. PROFI, MAESTRO i OASIS posiadają możliwość podłączenia czujek przewodowych, jednak ilości wejść była zbyt mała aby sprostać dużym instalacjom. Jablotron poszedł nie jeden, a dwa kroki do przodu. JA-100 to system hybrydowy z identyczną ilością adresów przewodowych i bezprzewodowych. Może ich być maksymalnie 120. Drugim krokiem jest cyfrowy system magistralowy który może znacznie ułatwić i przyspieszyć montaż, a także obniżyć koszty instalacji ze względu na zużycie mniejszej ilości kabla. Zasięg magistrali to 500 metrów. System może mieć 2 takie magistrale. Tylko dedykowane urządzenia Jablotronu mogą być stosowane w tym przypadku. Stosowanie urządzeń przewodowych z komunikacją cyfrową po magistrali ma wiele zalet. Między innymi daje możliwość pełnej i dokładnej diagnostyki każdego elementu systemu oddzielnie.

Jablotron nie pozbawił jednak systemu możliwości podłączenia zwykłych czujek. Taka możliwość jak najbardziej istnieje. Potrzebny jest tylko do tego mały moduł który można schować wewnątrz czujki.

Powiadomienie, zdalny dostęp

Centrale JA-100 posiadają fabrycznie wbudowany komunikator GSM na płycie. Daje możliwość powiadomienia dużo większej ilości użytkowników niż OASIS, bo może dzwonić lub wysyłać wiadomości aż na 30 numerów. Podobnie jak poprzednie komunikatory ma możliwość transmisji z wykorzystaniem GPRS. Wykorzystać to możemy np do wysyłania zdjęć z z całkiem nowej czujki ruchu z aparatem. Kolorowe zdjęcia i dużo większa rozdzielczość pozwala na weryfikację włamywacza, a nie tylko na weryfikację alarmu, jak to było w systemie OASIS. Komunikację GPRS możemy także wykorzystać  do zdalnego dostępu do systemu przez internet. Funkcja  powielona z poprzednich komunikatorów, ale znacznie zmodyfikowana. Panel administracyjny dostępny przez stronę www jest  ładniejszy, bardziej przejrzysty, a co najważniejsze – działa szybciej. Ponadto ten sam panel może być używany dla instalatora jako “monitoring” wszystkich systemów alarmowych Jablotron które zainstalował a które posiadają komunikatory GSM, lub LAN. Dostęp do panelu jest bezpłatny zarówno dla instalatora, jak i końcowego użytkownika.

 

Opatentowane rozwiązania

Jablotron opatentował rozwiązanie funkcjonalności klawiatur w nowym systemie. Dzięki niemu pomimo dużej ilości stref nadal w bardzo prosty i intuicyjny sposób możemy nimi sterować. Realizowane jest to dzięki doczepianym modułom do klawiatur. Pojedynczy moduł może służyć do uzbrajania i rozbrajania wybranej strefy, lub sterowania wybranymi wyjściami programowalnymi. Takich modułów można dopiąć 20.

Programowanie

JA-100 można programować tylko z komputera. Nie ma już takiej możliwości z klawiatur, tak jak w przypadku poprzednich systemów. Niepotrzebny jest również  interfejs ani program do konfigurowania. W zestawie jest zwykły kabel USB który podłączamy do magistrali w centrali, oraz portu USB w komputerze. Nie musimy także instalować programu , gdyż przy pierwszym podłączeniu do centrali, jest on automatycznie instalowany na naszym komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA