Jak działa system alarmowy?

Jak działa alarm?
Zapewne zastanawialiście się kiedyś jak faktycznie funkcjonuje Wasz system alarmowy. Co sprawia, że obdarzamy go takim zaufaniem.

Właściwie zdecydowana większość producentów projektując obecnie system alarmowy bezprzewodowy czy przewodowy, wykorzystuje dobrze znaną architekturę zapoczątkowaną jeszcze w latach 50tych. Zauważcie, że nie rozróżniam tutaj rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych gdyż jest to nieistotne z punktu widzenia systemu jako całości. Oba rozwiązania różnią się jedynie sposobem komunikacji urządzeń ale ich architektura pozostaje taka sama.

Serce systemu

W „klasycznym” alarmie domowym najważniejsze miejsce zajmuje centrala alarmowa. Jest to serce i rozum 😉 całego systemu. W zależności od konfiguracji samej centrali, cały system ma większe lub mniejsze możliwości. Jeśli konstrukcja centrali jest modułowa łatwo przystosować ją do aktualnych oczekiwań użytkownika a w razie potrzeby później rozbudować.

Gorzej jeśli jest to centrala jednolita (jak w przypadku tanich produktów), późniejsza rozbudowa takiej konfiguracji, która wychodzi poza jej specyfikację techniczną będzie skutkowała koniecznością wymiany całej centrali alarmowej.

Pozostańmy jednak przy założeniu modułowym. Nasze „serce” posiada płytę główną do której podłączane są odpowiednie moduły. W przypadku systemów np. Jablotron OASiS sama płyta oferuje fabrycznie jedynie wyjścia przewodowe (JA-82K – 4 linie przewodowe, JA-83K – 10 linii przewodowych), aby można było stworzyć bardziej zaawansowane konfiguracje trzeba podpiąć do płyty dodatkowe moduły przewodowe (JA-82C) lub dodatkowy moduł JA-82R, 50-ciu adresów dla urządzeń bezprzewodowych. Oba rodzaje modułów mogą być stosowane jednocześnie tworząc tzw. systemy „hybrydowe”.

Oczywiście nie są to jedyne moduły funkcjonalne i w zależności od producenta oraz marki mogą przynosić ze sobą różnego rodzaju funkcje.

Kolejnym elementem central jest komunikator PSTN / LAN  / GSM … jest to niezbędny element dzięki, któremu możliwe jest przesyłanie użytkownikowi lub firmie ochroniarskiej informacji o zdarzeniach alarmowych oraz umożliwiający zdalną kontrolę nad systemem za pomocą komórki czy nawet internetu.

Aby całość mogła funkcjonować niezbędne jest oczywiście źródło zasilania ~230V AC oraz ze względu na bezpieczeństwo (brak prądu – awaria, próba włamania) tzw. podtrzymanie czyli inaczej mówiąc akumulator pozwalający na kilkunasto lub  nawet kilkudziesięciogodzinne zasilanie centrali / systemu.

 

Podział elementów systemu

Generalnie wszystkie elementy systemu możemy podzielić na 3 zasadnicze grupy:

  • czujniki reagujące na różne sytuacje,
  • urządzenia alarmujące,
  • urządzenia sterujące systemem.

Do pierwszej grupy można zaliczyć wszystkie czujki ruchu, otwarcia, ppoż., gazu, zalania wodą etc. zarówno wewnętrzne (montowane tylko w obiektach, wewnątrz pojazdów) oraz zewnętrzne chroniące obszary poza obiektami jak ogrody, parkingi etc.. Na uwagę zasługuje jeszcze jedna rzecz, mianowicie rodzaj komunikacji tych elementów. W przypadku urządzeń bezprzewodowych, muszą one być kompatybilne z centralą, czyli wykorzystywać tą samą częstotliwość radiową oraz protokół bezpieczeństwa. W przypadku czujek przewodowych jest duża dowolność wykorzystania wszelkich marek i producentów.

Właściwie funkcja czujek jest „banalna” – wychwycić zagrożenie i jak najszybciej przekazać informację do centrali. To co dalej dzieje się po wysłaniu sygnału zależy jedynie od samej centrali, od jej aktualnego trybu pracy oraz konfiguracji jej zachowania.

Kolejną grupą, której bardziej nie będę opisywał są urządzenia alarmujące tzw. sygnalizatory lub inaczej mylnie zwane syrenami. Gdzie tkwi błąd? Syrena jest małym urządzeniem wydającym głośny dźwięk montowanym fabrycznie w sygnalizatorze lub umożliwiającym „wzmocnienie” dźwięku jako dodatkowa syrena. Funkcja sygnalizatorów jest oczywiście znana. Zrobić jak największy jazgot ;] i sygnałami świetlnymi przyciągnąć uwagę.

Ostatnią grupą są wszystkie urządzenia za pomocą ,których jesteśmy w stanie kontrolować system alarmowy. Są to wszelkiego rodzaju piloty, klawiatury, czytniki kart i breloków zbliżeniowych (KD) a także różnego rodzaju przyciski (napadowe/osobiste, kontrolujące oświetlenie etc.).

 

Koncepty

Niewiele firm podejmuje się wyzwań proponując zupełnie inne podejście do tematu i odchodząc od sprawdzonej architektury. Bywają również dość ciekawe koncepcje gdzie system pozbawiony jest centrali alarmowej a wszystkie elementy działają na zasadzie otrzymywania sygnałów i przekazywaniu ich dalej, coś na zasadzie technologii z-wave Fibaro.

Czy jest to słuszna droga? Czy tak skonstruowany system będzie jeszcze bardziej odporny na próby włamania? Co o tym sądzicie?

3 thoughts

  1. Bardzo ciekawy artykuł.
    Osoby zainteresowane instalacją systemu alarmowego po zapoznaniu się z jego treścią z pewnością bardziej poważnie przyjrzą się problemowi instalacji systemu.

  2. Osoby stojące przed wyborem systemu alarmowego powinny najwięcej uwagi zwrócić na centralę alarmową. To od niej zależy funkcjonalność systemu i możliwość późniejszej rozbudowy. Funkcjonalność systemów alarmowych tak się rozwinęła, że oprócz podstawowych funkcji odpowiedzialnych za wykrycie potencjalnego włamywacza mogą one również sterować roletami okiennymi, włączać i wyłączać światło w domu symulując obecność lokatorów itp. Rozwiązania takie nazywane są systemem inteligentnego domu.

  3. Systemy alarmowe coraz częściej chronią nasze mienie, pozwalają też na szerokie zastosowanie w sterowaniu urządzeniami automatyki domowej.
    Zanim kupimy system alarmowy warto się więc zastanowić w jaki sposób będziemy chcieli z niego korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA