Przewodowy czy bezprzewodowy system alarmowy


Jeśli podjąłeś już decyzję o montażu alarmu lecz wciąż zastanawiasz się nad wyborem rozwiązania przewodowego czy bezprzewodowego, zapraszam do zapoznania się z artykułem.

Na wstępie nadmienię, że nie chcę tutaj poruszać tematu doboru producenta czy marki urządzeń, gdyż jest to spory materiał na osobny artykuł, a jedynie wyboru sposobu montażu (rodzaju alarmu).
Zanim przystąpię do zgłębienia tematu chciałbym wymienić czynniki które wg mnie należy wziąć pod uwagę. Są to:

 • stan obiektu (surowy, w budowie /  wyremontowany),
 • zasobność portfela / indywidualne wymagania – styl życia,
 • czas realizacji

Stan obiektu

Najbardziej istotnym z czynników jest stan naszego obiektu, przekłada się to na koszt całej inwestycji oraz niedogodności związane z jej wdrożeniem.

Najlepszym a zarazem najtańszym wyborem w momencie budowy, remontu czy w trakcie wykańczania domu jest przewodowy system alarmowy. Jest on z reguły sporo tańszy niż jego bezprzewodowy odpowiednik a stan obiektu nie będzie dla nas żadną przeszkodą by porobić trochę dziur i rowków w ścianach na doprowadzenie przewodów ;], nie wspominając o wszędobylskim kurzu. Czas wykończenia całości nieznacznie się zatem przeciągnie lecz koszt materiałów będzie niejako wliczony w całość remontu.

W przypadku wykończonych ścian najlepszym rozwiązaniem jest bezprzewodowy system alarmowy. Dlaczego? Wersja przewodowa jest tańsza, niemniej jednak musimy wziąć pod uwagę konieczność zdemolowania naszych ścian (lubisz kurz?) oraz przeliczyć koszt materiału (gips, tynk, farba) potrzebnego do ponownego przywrócenia ścian do ładu. Czasem odliczając wszystko alarm bezprzewodowy wyjdzie nam znacznie taniej nie mówiąc już o potrzebnym czasie instalacji alarmu i odmalowaniu ścian .. nie daj Boże wytapetowaniu (średni koszt 1 rolki tapety ok. 40zł).

Czas montażu

Osobną kwestią wyboru jest tutaj czas potrzebny na montaż. W przypadku większego remontu możemy pozwolić sobie na „mały poślizg”. W przypadku gdy goni nas czas (planowany wyjazd urlopowy) zdecydowanie doradzałbym alarm bezprzewodowy. Jego montaż i konfiguracja dla wykfalifikowanego instalatora nie powinien zająć zbyt dużo czasu (mieszkanie 2 pokojowe 3-4h).

Poruszyłem tutaj również wątek instalatora, gdyż jest to dość istotna rzecz dla naszego bezpieczeństwa a zarazem obciążenia naszego budżetu. Odradzam instalację systemów alarmowych na własną rękę! Tylko wykwalifikowani instalatorzy dobiorą odpowiednie urządzenia do rodzaju obiektu i określonego zadania oraz zamontują je zgodnie ze wskazaniami producenta.

Na pocieszenie dodam, że zdecydowanie się na takie rozwiązanie może zaowocować zwiększonym okresem gwarancji na urządzenia (zależy od producenta np. z 2/3 do nawet 5 lat!) co nie jest bez znaczenia a także na znaczne upusty przy ubezpieczeniu domu (nawet 40%). Biorąc wszystkie za i przeciw w dłuższym rozrachunku wyjdziemy z tego na „plusie”.

 

„Kochanie czas coś przemeblować” …

… tak zwykle się zaczyna niezła zabawa, do momentu .. „a co mam zrobić z tym białym czymś? ;]”

Jak pisałem wyżej każde urządzenie ma swoje miejsce pracy i przesunięcie choćby szafy spowodowane potrzebą chwili może skutecznie ograniczyć pole widoczności tego urządzenia.
Taką czujkę ruchu np. należy przenieść w inne miejsce tak  aby umożliwić jej dalsze prawidłowe działanie. Dlatego też system alarmowy bezprzewodowy jest bardziej uniwersalny dla ludzi którzy lubią coś zmieniać w domu :), czy to na wypadek zmian czy też rozbudowy takiego systemu.

Co więc mają powiedzieć osoby, które posiadają już przewodowy alarm? Wielu producentów, obiecałem że nie będę  … ale jednak pokuszę się na podanie przykładu, np. JABLOTRON ALARMS posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe systemy tzw. “hybrydowe”. Bynajmniej nie jest to kolejny typ alarmu a jedynie możliwość łączenia obydwu typów systemów.

Konserwacja

Na zakończenie napiszę o jeszcze jednej rzeczy która jest istotna dla naszego bezpieczeństwa. Co roku, niezależnie od tego czy jest to przewodowy czy bezprzewodowy system alarmowy, należy przeprowadzać konserwację / testować system. Jest to dodatkowy koszt gdyż powinien to zrobić instalator. Mogę jedynie podpowiedzieć, że z instalatorami da się dojść do porozumienia 😉 i zawiązać dłuższą umowę na cykliczne konserwacje w zamian za obniżenie ich ceny.

W przypadku alarmów bezprzewodowych koszt konserwacji może być wyższy, spowodowane jest to koniecznością wymiany baterii (średnio co 3 lata w zależności od urządzenia i producenta), niemniej jednak informacja o konieczności wymiany baterii może być dla nas sygnałem że należy wreszcie poddać system konserwacji a o czym większość użytkowników w ogóle niestety nie pamięta.

Mam nadzieję, że wyczerpałem temat dogłębnie .. jeśli o czymś zapomniałem zapraszam do pisania komentarzy.

11 thoughts

 1. fajny poradnik. Ale mam pytanie. Czy dobrym pomysłem jest zakładanie alarmu przewodowego w domu (wyremontowany) w listwach czy inaczej korytkach? Jeden instalator mi tak zasugerował, że zmniejszy to koszty.

  1. Powiem krótko, odradzam z dwóch powodów: pierwszy to estetyka. Takie listwy w domu wg mnie wyglądają po prostu paskudnie choćby nie wiem jak je ukryć. Drugi, ważniejszy(!) to bezpieczeństwo. Ukrycie kabli w listwach jest zabiegiem czysto kosmetycznym. Co to oznacza w praktyce??… Nic innego jak kabel biegnący bezpośrednio po ścianie zamaskowany ozdobną lub też nie listwą i brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. Dla intruza nic łatwiejszego niż wejść do obiektu i przeciąć taka listwę wraz z kablem łączącym poszczególne elementy systemu alarmowego. Mimo wszystko ściana maskuje nam wszelkie połączenia i włamywacz nie wie gdzie ma uderzyć.

   Powracając do estetyki .. nie wyobrażam sobie ładnie wyremontowanego drewnianego domu z takimi listwami :/. Wg mnie najlepszy jest do tego alarm bezprzewodowy ..

 2. System bezprzewodowy w przypadku wykonywania remontu czy przebudowy mieszkania, domu ma przewagę nad systemem przewodowym.
  Każdy czujnik można w dowolnym momencie przenieść.
  Nie ma problemu z prowadzeniem czy usuwaniem przewodów.

 3. Brakuje w artykule podjęcia pewnej ważnej kwestii odnośnie alarmów bezprzewodowych, które zamiast kabli używają fal radiowych. Fale takie można stosunkowo łatwo zagłuszyć, jak centrala reaguje na takie zdarzenie. Możecie napisać coś, co uspokoi użytkowników?

 4. Chciałbym zwróć uwagę, że niektórzy producenci mają w swojej ofercie “alarmy bezprzewodowe” w których mimo wszystko i tak trzeba położyć przewód pomiędzy niektórymi elementami systemu. Np. Satel (przewód pomiędzy centrala a manipulatorem, oraz sygnalizatorem).
  System Elmes ma sygnalizator który co prawda komunikuje się z centrala w sposób bezprzewodowy ale i tak trzeba położyć przewód do jego zasilania.

  1. Owszem niestety czasem są tego typu “kwiatki”, wszystko zależy jak Pan zauważył od producenta (serii alarmów). Na szczęście na rynku polskim jest duża różnorodność i ogromny wybór producentów i serii systemów alarmowych. Są producenci, którzy mają w swojej ofercie całkowicie bezprzewodowe urządzenia. Np. Jablotron posiada serie OASiS i JA-100, które są całkowicie przewodowe .. z jednym wyjątkiem :). Producent zaleca w serii JA-100 (mimo baterii) podłączenie do klawiatur zasilania zewnętrznego. Ma jednak całkiem “fajne” rozwiązanie zasilacza montowanego do puszki: https://www.jablotron.pl/systemy-alarmowe/sterowniki-manipulatory/DE06-12

 5. Jeśli już jesteśmy przy komunikacji bezprzewodowej to jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o sterowanie systemem alarmowym przy użyciu sieci GSM za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie np. Micra Control. Jest to bardzo wygodne bo sterować i sprawdzać stan alarmu możemy z każdego miejsca, ale czy jest to bezpieczne?

  1. Polecam artykuł http://zabezpieczenia.com.pl/sswin/jablotron-self-service-wiecej-niz-zdalne-zarzadzanie-systemem-alarmowym?Itemid=209
   Jest tam opis działania ww. aplikacji do sterowania systemów alarmowych Jablotron oraz jest poruszona kwestia bezpieczeństwa.

   Artykuł nie wspomina niestety nic o bezpieczeństwie samego smartfona, co wg mnie jest dość istotnym czynnikiem. Jeśli ktoś dobierze się do naszego telefonu, lub nieświadomie zezwolimy innym aplikacjom na nazwijmy to “większą swobodę”, to bezpieczeństwo jest jak najbardziej realne. Dlatego przestrzegam aby czytać nadawane prawa aplikacjom instalowanym czy to z google play czy innych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA