Podział na strefy w systemie OASiS

Klawiatura bezprzewodowa JA-81F systemu alarmowego OASiS
Z uwagi na dość pobieżne uchwycenie tematu i Wasze zapytania odnośnie podziału domu na tzw. partycje lub inaczej strefy w serii OASIS Jablotron postanowiłem kontynuować ten wątek.

Przypomnijmy, system alarmowy OASIS posiada 3 strefy oraz możliwość dostosowania jednego z dwóch schematów zachowania (A/B+C  lub  A/AB/ABC).

Oba przedstawię na dwóch przypadkach:

  • dom jednorodzinny – 2 poziomowe częściowe uzbrojenie,
  • dom dwurodzinny – podział na strefy

Przedstawione schematy nie są sztywno przypisane do odpowiedniego typu domu, są jedynie przykładem, na którym łatwo przedstawić ich możliwości i można je stosować absolutnie dowolnie.

Aby korzystać z ww konfiguracji w naszym systemie powinna znaleźć się tzw. klawiatura (np. JA-81F-RGB), która umożliwia wprowadzanie kodów użytkowników oraz szybkie uzbrojenie poszczególnych stref bądź całości jednym przyciskiem.

 

A/AB/ABC

Co się kryje za tym dość enigmatycznym określeniem. Każda z liter ABC odpowiada naszej strefie, którą chcemy chronić i ma to swoje odzwierciedlenie na naszej klawiaturze.

Najlepiej obrazuje to poniższa grafika.
Uzbrajanie alarmu dla garażu

Wieczorne uzbrajanie. Kiedy jesteśmy już w domu i chcemy mieć swobodę poruszania się po całym jego obszarze części mieszkalnej, naciskamy literę „A” na naszej klawiaturze co sprawi że chronionym obszarem będzie tylko garaż.

Przycisk B powoduje automatyczne uzbrojenie stref A i B

Sen. Dla naszych potrzeb przyjąłem, że sypialnia znajduje się na I piętrze. Kolejnym etapem dnia codziennego jest oczywiście odpoczynek nocny. Jednorazowe naciśnięcie przycisku „B” uzbroi nam automatycznie strefy A i B (AB), nawet jeśli garaż wcześniej nie był zdefiniowany polem chronionym.

Przycisk "ABC" uzbroi cały alarm w domu.

Wyjście wszystkich osób z domu skutkuje oczywiście całkowitym uzbrojeniem. Przycisk „ABC” automatycznie zdefiniuje wszystkie nasze strefy jako chronione bez potrzeby wciskania przycisków po kolei (adekwatnie do zachowania AB w tym przypadku również C).

 

A/B+C

Drugim ciekawym przykładem jest dom dwurodzinny. Jest on specjalnie dobrany ze względu na jego specyficzną naturę czyli niezależność obszarów mieszkalnych jednej i drugiej rodziny + obszar wspólny (wejście, garaż lub nawet ogród).
Schemat 2 konfiguracji systemu alarmowego OASIS

Myślę, że powyższa grafika już wszystko tłumaczy. Każda rodzina może uzbroić / rozbroić swoją część alarmu co czyni ten alarm domowy bardzo elastycznym systemem współdzielonym. W przypadku gdy obie mieszkalne części są uzbrojone, automatycznie dozbrojona do całości zostaje strefa C, która jest częścią stanowiącą wspólne dla obydwu rodzin wyjście z budynku. Jest to bardzo przydatna funkcja także w momencie gdy chcemy chronić cały obiekt wraz z jego zewnętrznym obszarem. W sytuacji gdy którakolwiek z rodzin wraca do domu ma oczywiście możliwość rozbrojenia swojej strefy, pozostawiając strefę drugiej rodziny uzbrojoną. W takiej sytuacji strefa wspólna C zostaje oczywiście rozbrojona równocześnie z którąkolwiek ze stref.

Jak pisałem wcześniej kontrolę nad systemem możemy sprawować za pomocą klawiatur (nawet kilka w całej konfiguracji) a także za pomocą pilotów. Ważną rzeczą jest możliwość wyłączenia przycisków ABC na klawiaturze aby niebyło sytuacji gdy sąsiad przez przypadek uzbroi naszą strefę. Pomocna jest również możliwość przypisania nawet kilkudziesięciu pilotów do tylko poszczególnych stref.

One thought

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA