„Serce i rozum” systemu alarmowego


Pod pojęciem systemu alarmowego kryje się cała gama urządzeń. Jest jednak jeden element, który determinuje możliwości całego systemu. Czy wiesz o jaki element chodzi?

Kiedyś pisałem już o tym jak działa typowy system alarmowy na podstawie serii OASiS Jablotron Alarms (Jak działa system alarmowy). Dziś jednak zajmę się jego najistotniejszym elementem, który de facto przedstawia możliwości całej instalacji alarmowej jest zatem jego sercem .. i rozumem.

Niezależnie od tego czy system przeznaczony jest jako alarm do domu czy do biura oraz czy opiera się na rozwiązaniu przewodowym czy bezprzewodowym jego działanie pozostaje takie samo we wszystkich przypadkach. Zmienia się jedynie technologia komunikacji (przewód lub radio) oraz rodzaj i ilość wykorzystanych urządzeń (czujek, klawiatur, syren, etc.).

Istotą dobrego wyboru systemu alarmowego jest jego późniejsza bezproblemowa rozbudowa oraz modyfikacje a za tym stoi najważniejszy jego element – centrala alarmowa.

Centrala alarmowa

Jest to centrum całego systemu alarmowego od którego zależy bardzo wiele czynników chociażby:

  • rodzaj komunikacji – problemy przyszłej rozbudowy, modyfikacji i zmiana rozmieszczenia czujników w pomieszczeniach,
  • możliwości sterowania systemem – komfort użytkowania,
  • sposoby powiadamiania użytkownika o zagrożeniach i max. liczba użytkowników  w systemie – bezpieczeństwo i funkcjonalność / kontrola dostępu,
  • oraz ilość dostępnych funkcji i obsługiwanych elementów – ponownie rozbudowa.

Komunikacja z centralą

Najważniejszą rzeczą jest jednak komunikacja.  Z mojego doświadczenia powiem, że warto zainwestować w centralę z komunikacją hybrydową czyli łączącą zalety systemów alarmowych bezprzewodowych i przewodowych.

Takie rozwiązanie jest niezwykle elastyczne pod względem projektowania i wykonania instalacji w obiekcie. Również w przypadku jakiejkolwiek zmiany czy potrzeby rozbudowy alarmu niema żadnego problemu z dołożeniem kolejnego urządzenia aż do wykorzystania limitu adresów/linii.

Max. Ilość obsługiwanych elementów

Limit urządzeń to kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Zwykle producenci w swoich topowych lub średnio-zaawansowanych seriach oferują wystarczającą ilość linii lub adresów bezprzewodowych aby wykonać instalację w mieszkaniu i domu jednorodzinnym. W razie potrzeby systemy te oferują również moduły rozszerzające, które pozwalają na obsługę dodatkowych elementów.

Tanie systemy alarmowe nie posiadają takich możliwości. Zwykle ich konstrukcja jest zwarta i nie pozwala na jakąkolwiek modyfikację centrali a i ona niewiele niestety potrafi.

One thought

  1. Czasem warto wydać więcej, żeby mieć pewność działania przez długi czas. Bezpieczeństwo jest właśnie taką dziedziną, gdzie oszczędzanie, tzn. kupowanie najtańszych dostępnych elementów, czy wręcz całych zestawów, może się źle skończyć. Lepiej kupić sprawdzone i z gwarancją poprawnego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA