Proszę Państwa oto .. OASiS!

OASIS - Jablotron Alarms
Choć system alarmowy OASiS jest już na rynku od kilku lat i jest dobrze znany większości instalatorów alarmowych, przybliżę temat osobom, które dopiero rozglądają się za alarmem do domu poszukując nie tylko bezpieczeństwa ale również komfortu.

Seria OASiS to bardzo udany i chętnie kupowany system alarmowy JABLOTRON ALARMS. Stosunkowo prosty w montażu i konfiguracji (dla doświadczonych instalatorów), intuicyjny i prosty w codziennym użytkowaniu.

 

Jednostka centralna

Dla osób nie obeznanych z tematem wyjaśniam na wstępie, że sercem całego systemu jest centrala alarmowa, której parametry determinują możliwości całego zestawu. Centrala Oasis model JA-82K, JA-83K obecnie najczęściej sprzedawane, umożliwiają stworzenie zarówno rozwiązań przewodowych jak i bezprzewodowych (868 MHz), które wzajemnie ze sobą mogą współpracować. Jest to bardzo wygodne i elastyczne rozwiązanie zapewniające duże możliwości i eliminację problemów z montażem jak i późniejszą jego rozbudową / przebudową.

Centrale alarmowe OASiS JA-82K i JA-83K

Centrala OASiS posiada 3 partycje w tym jedną wspólną (A,B,C), oraz 2 modele zachowań. Jest to na ogół wystarczająca liczba kombinacji nawet dla osób, które chcą dużo więcej możliwości. Wiem to z autopsji ;), gdyż po krótkim czasie zabawy z systemem alarmowym, po prostu nam się to znudzi i będziemy wykorzystywali i tak wspomniane na początku kombinacje.

Jeśli jednak potrzebujesz większych możliwości poczytaj o nowym systemie alarmowym JA-100 JABLOTRON.

 

Detekcja intruza

Oczywiście sama centrala nie zapewni nam bezpieczeństwa, potrzebne nam są przede wszystkim czujki ruchu lub otwarcia (inaczej czujniki magnetyczne), które będą chroniły newralgiczne punkty naszego domu lub wykrywały otwarcie okien lub drzwi.

Łącznie centrala JA-82K / 83K po zainstalowaniu modułu adresów bezprzewodowych JA-82R daje nam do dyspozycji aż 50 możliwych do podłączenia urządzeń bezprzewodowych takich jak: wspomniane czujki ruchu (również zewnętrzne – instalowane na zewnątrz budynku), otwarcia, detektory gazu i dymu, syreny alarmowe oraz urządzenia sterujące całym systemem jak: klawiatury i piloty.

Same czujki ruchu PIR pozwalają na wymianę optyki dzięki czemu jedno urządzenie jest w stanie sprawować swoją funkcję w różnych warunkach (szeroki pokój czy wąski korytarz, funkcja anty-zwierz), dlatego tak ważna jest konsultacja z wykwalifikowanym instalatorem aby uniknąć błędów, które pozwolą wtargnąć intruzowi lub też wywoływać niechciane fałszywe alarmy.

Czujki ruchu i otwarcia serii OASiS

Detektory otwarcia (kontaktrony) pozwalają na zabezpieczenie drzwi i okien. Jablotron OASIS posiada dość ciekawą bezprzewodową czujkę otwarcia JA-82M (biała) lub JA-82B (brązowa) , która montowana jest od wewnętrznej części okna a zatem jest kompletnie niewidoczna. Przy uzbrojonym systemie urządzenie podniesie alarm o wtargnięciu. System ma jeszcze jedną bardzo ciekawą funkcję, która zainteresuje szczególnie właścicieli mieszkań parterowych. Otóż mamy możliwość uchylenia okna latem w nocy dla wentylacji pomieszczenia i uzbrojenia systemu. Intruz aby wejść zmuszony jest zamknąć i ponownie otworzyć okno co skutkuje natychmiastowym alarmem.

 

Intruz!

Ok posiadamy już centralę i detektory, lecz brak nam jeszcze „straszaka” czyli syreny alarmowej. Ciężko powiedzieć czy jest to najważniejszy element (bo wszystkie są b. ważne), którym dysponują systemy alarmowe, prawdą jest natomiast, że skutecznie stopują potencjalnych amatorów cudzej własności. Samo wyeksponowanie urządzenia pozwala mieć pewność  że intruz 2 razy się zastanowi nim podejmie jakiekolwiek kroki. Jeśli jednak włamywacz przystąpi do działania Jablotron OASIS ma wystarczająco „pary w syrenie” bo aż 112 dB/1m aby postawić sąsiadów w stan gotowości bojowej a samego intruza nieźle nastraszyć zmuszając do odwrotu.

Dodatkowym elementem, który najczęściej jest montowany w centralach jest moduł GPRS (np. JA-80Y). W momencie uruchomienia alarmu nasz szabrownik doskonale zdaje sobie sprawę, że syrena nie jest jego największym problemem. Centrala alarmowa z modułem GPRS, najczęściej ukryta, wysyła powiadomienie na komórkę SMS’em, lub dźwiękowo ostrzega o niebezpiecznej sytuacji właściciela lub/i odpowiednich firm ochroniarskich.

 

Pełna kontrola

Aby można było w ogóle posługiwać się funkcjami naszego systemu niezbędna jest jedna z dwóch rzeczy: klawiatura (zwana również manipulatorem) i/lub pilot zdalnego sterowania. Dzięki tym urządzeniom będziemy w stanie uzbroić / rozbroić nasz alarm.

Wspomniany wyżej moduł GPRS ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Za pomocą zwykłego SMS’a lub „wdzwaniając się” do centrali jesteśmy w stanie zdalnie sterować zarówno naszym systemem alarmowym jak również wszelkimi urządzeniami automatyki domowej (np. podlewanie trawnika, podnoszenie temp. ogrzewania przed przyjazdem do domu etc.).

 

Inteligentny dom – wersja rozszerzona

Bezprzewodowe systemy alarmowe działają na innej zasadzie niż ich przewodowe odpowiedniki. Do komunikacji między elementami wykorzystują specjalne protokoły, w tym przypadku jest to protokół OASiS 868 MHz. Aby zapewnić bezpieczeństwo są to kody niedostępne dla firm trzecich a tylko dla partnerów JABLOTRON ALARMS.

Dlaczego o tym piszę? Normalnym jest, że wydając kilka tyś zł. pragniemy czegoś więcej niż „tylko” ochrony domu. Jablotron ma w swojej ofercie automatykę domową, która może lecz nie musi zaspokoić nasze potrzeby komfortu i tu pojawiają się firmy, które mogą to uczynić. Firma ELKO EP od lat współpracuje z Jablotronem i oferuje bardzo ciekawe rozwiązania. Przykładowo biorąc taki segment jak oświetlenie, możemy stworzyć zdefiniowane przez nas sceny świetlne a także automaty załączające światła np. w momencie poruszania się na schodach. Wszystko dzięki wykorzystaniu dodatkowych odbiorników oraz naszych czujek ruchu.

Producent oferuje również możliwość ściemniania takich typów oświetlenia jak: energooszczędne i LED. To oczywiście ułamek możliwości jakie daje nam kolejny producent i można o nich napisać naprawdę wiele, dlatego temat pozostawiam jako otwarty.

 

Zapewnij pełną ochronę domu

Na koniec zostawiłem kwestię chyba najbardziej niedocenianą w systemach alarmowych. Mam tu mianowicie na myśli ochronę przeciwpożarową, przeciw wyciekowi gazu lub zalaniu domu wodą.
Mając gotowy już system wystarczy tylko rozbudować go o dodatkowy bezprzewodowy czujnik (dymu, gazu etc. ). Taki alarm nie tylko poinformuje nas o zagrożeniu za pomocą SMS’a / dzwiękowo na tel. komórkowy, ale przy stosunkowo niedużo większych nakładach finansowych, przy zastosowaniu elektrozaworów jest w stanie od razu przeciwdziałać zniszczeniom odcinając dopływ mediom.

2 thoughts

  1. “.. Centrala posiada 3 partycje w tym jedną wspólną, oraz 2 modele zachowań ..” trochę mało na ten temat 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA