Zasięg sygnału „bezprzewodówki” a prądożerność

Niesamowity zasięg i niski pobór energii systemów OASiS 868 MHz
Wciąż pozostaje kilka wątpliwości odnośnie „bezprzewodówki”. Czy da się pogodzić dobry zasięg działania urządzeń radiowych przy niskim poborze prądu? Kiedy wiadomo, że bateria przestaje działać?

 

Zasięg działania i tłumienie sygnałów

Jak już pisałem system alarmowy bezprzewodowy OASiS działa na częstotliwości 868 MHz, która nie jest zakłócana przez takie elementy jak  automaty do bram czy autoalarmy co pozwala na uniknięcie fałszywych alarmów. Kolejną bardzo ważną rzeczą tego typu systemów jest zasięg działania urządzeń (siła sygnałów radiowych). W zależności od rodzaju elementu wartości te są różne, jednak najbardziej istotny w kontekście projektowania alarmu jest zasięg czujników ruchu, otwarcia etc. i wynosi on nawet do 300m w terenie otwartym.

Co się kryje pod tym marketingowym stwierdzeniem? Ni mniej ni więcej jest to określenie odległości do jakiej potrafią kontaktować się urządzenia na przestrzeni pozbawionej przeszkód (ścian). Czy powinniśmy się martwić takim odniesieniem? Nie. Mimo, że ściany potrafią dość istotnie tłumić sygnały radiowe, to sygnał wciąż pozostaje dość silny i wystarczający do prawidłowego działania.

Siła tłumienia sygnałów radiowych systemów alarmowych o częstotliwości 868MHz w odniesieniu do rodzajów użytych materiałówPowyższa grafika ilustruje siłę sygnału po przejściu przez ścianę z uwzględnieniem różnych materiałów.

Dodam tylko, że instalatorzy alarmowi cenią sobie systemy alarmowe OASIS Jablotron właśnie za doskonały zasięg urządzeń i brak problemów w tym temacie. Owszem mogą zdarzyć się ekstremalne przypadki, które skutecznie będą tłumić sygnały radiowe. OASiS ma jednak 2 rzeczy, które potrafią zdiagnozować i rozwiązać problem.

Klawiatury tego systemu są wyposażone w dość pomocną funkcję – testowania poziomu sygnału. Instalator spokojnie może zanalizować jego siłę i w razie problemów, ustalić lepsze miejsce do prawidłowego działania danego urządzenia.

W przypadku dużych odległości i ścian, które utrudniają podróż sygnałom (żelbeton, przeszkody metalowe) Jablotron poradził sobie wprowadzając do oferty repeater JA-80Z. Zadaniem tego urządzenia jest po prostu wzmacnianie otrzymanego sygnału i przekazywaniu go dalej.

 

Jak wytrzymują to baterie?

Pewne obawy mogą pojawić się do zasilania przy tak dużych zasięgach. I tu Was pozytywnie zaskoczę, niema najmniejszego problemu. Okazuje się bowiem, że urządzenia Jablotron wytrzymują naprawdę długo. Np. czujka otwarcia JA-82M (biała) / MB (brąz), która ma zasięg do 200m, na 2-ch małych płaskich bateriach (pastylkach) wytrzymuje do 3 lat przy max. 5 naruszeń dziennie.

Syrena zewnętrzna JA-80A wytrzymuje jeszcze dłużej bo aż do 5 lat! (50s opóźnienie)

Czujki ruchu (np. JA-83P) o zasięgu do 300m potrafią pracować do 3 lat wykorzystując ciekawą  funkcję uśpienia, ale o tym za chwilę.

 

Gdy bateria się kończy..

Kolejna rzecz, która zapewne Was niepokoi to zapewnienie ciągłości pracy urządzeń bezprzewodowych na bateriach. Skąd wiadomo kiedy nasza czujka ruchu przestanie pracować? W tak długich okresach żywotności baterii jakie oferuje producent można się w końcu łatwo zapomnieć i stać się narażonym na włamanie.

W przypadku kiedy chodzi o nasze bezpieczeństwo niema rzeczy, które są pozostawione samym sobie. Wszystko kontrolowane jest przez system alarmowy a dokładniej przez jego centralę, która wykonuje cykliczne auto-testy i w razie jakichkolwiek problemów informuje użytkownika. Nie inaczej rzecz się ma stanu naładowania baterii. System na bieżąco sprawdza i zawczasu ostrzega użytkownika o konieczności wymiany źródła zasilania.

 

Funkcja uśpienia czujki ruchu

Jedna z najciekawszych funkcji jakie oferują systemy alarmowe bezprzewodowe Jablotron to funkcja uśpienia bezprzewodowych czujek ruchu PIR.

Urządzenia te są jednokierunkowe, znaczy to że informacje z czujek wędrują do centrali alarmowej i niema informacji zwrotnej. Aby całość mogła funkcjonować przy małych poborach energii OASiS usypia swoje czujki na 5min.

Jak dokładnie to działa? Czujka ruchu PIR „budzi się” po 5 min. od ostatniego naruszenia i oczekuje na ruch, do tego momentu jest cały czas aktywna. W momencie stwierdzenia ruchu wysyła sygnał alarmowy do centrali i usypia na następne 5 min.

System alarmowy może działać w 2 trybach:

  • rozbrojenia – ignoruje sygnały z czujników
  • uzbrojenia – wszystkie sygnały z detektorów powodują alarm
Zasada działania czujki ruchu PIR w systemie OASiS

W skrócie: w momencie uzbrojenia systemu (nie ma nas już w obiekcie, brak ruchu) – czujnik ruchu po obudzeniu cały czas pracuje. Pierwsze naruszenie takiej czujki usypia ją, lecz wcześniej emitowany jest sygnał alarmowy który w tym trybie pracy centrala nie ignoruje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA